Wartościowe Treści

Kultura w saunie

Sposób zachowania w saunie ma wpływ nie tylko na efektywność zabiegu, ale ma również ogromny wpływ na innych ludzi korzystających ze strefy saun. Na pobyt w saunie przeznaczmy minimum dwie godziny.

Typ saunarium, a sprawa stroju

W zależności od upodobań możemy skorzystać z obiektów dla osób w strojach kąpielowych lub nago. Przed wybraniem się do sauny niezbędne jest ustalenie jakie wskazania odnośnie stroju obowiązują na wybranym przez nas obiekcie. Prawidłowo korzystając z sauny powinniśmy na działanie temperatury wyeksponować możliwie największą powierzchnie ciała. Właśnie dlatego poprawne saunowanie odbywać się powinno bez stroju kąpielowego. W części obiektów jest niedopuszczalne, aby nie stosować się do tej zasady. Ubrani w strój do pływania mogą zostać napomniani lub nawet poproszeni o opuszczenie obiektu. Z drugiej strony na nieprzyjemności narazimy się także korzystając z łaźni nago w obiekcie tekstylnym. W takim wypadku może dojść nawet do nieprzyjemności prawnych w stosunku do osoby przebywającej tam bez ubrania.

Higiena – kwestia najistotniejsza

Kolejną zasadą jest, żeby za każdym razem do sauny wchodzić będąc suchym. Nie oznacza to jednak, że przed saunowaniem można pominąć kwestię prysznica i dokładnego spłukania całego ciała. Czynność ta jest przymusowa nawet jeśli braliśmy prysznic w domu przed przybyciem do strefy saun.

By właściwie korzystać z sauny musimy wyposażyć się w buty kąpielowe, które pozostawiamy przed pomieszczeniem sauny oraz przynajmniej dwa ręczniki – pierwszy służy do osuszenia ciała, a drugi do podkładania w saunie suchej i w strefie odpoczynku. Ręcznik do sauny musi być na tyle duży, że oddzieli nasze ciało od siedzenia włącznie ze stopami.

Dobre maniery oraz inne zasady

Będąc w strefie saun do minimum ograniczmy nasze rozmowy czy inne hałasy. Całkowicie niedopuszczalne jest korzystanie z telefonu lub robienie zdjęć lub filmowanie.

Najlepszą efektywność uzyskamy korzystając z sauny przynajmniej raz na tydzień. Każdorazowo w trakcie pobytu dobrze jest odbyć dwa – trzy cykle na które składają się pobyt w saunie, chłodzenie i odpoczynek. Zasadą jest, by w przypadku korzystania z beczki z zimną wodą, przed zanurzeniem opłukać ciało z potu pod natryskiem. Wypoczynek powinien trwać tak samo długo, ile byliśmy w pomieszczeniu sauny.

W saunie suchej siadamy na ręczniku w miejscu, gdzie wytrzymamy przez 15 minut. Dlatego też początkującym nie zaleca się siadania na górnych ławkach lub bardzo blisko pieca. Do wnętrza łaźni parowej wchodzimy bez ręcznika. Bezpośrednio po wejściu polewamy wodą miejsce na którym spoczniemy. Tą samą czynność powtarzamy przed wyjściem.

Dla własnego samopoczucia starajmy się wydłużyć czas ostatniego wypoczynku. Po saunowaniu myjemy ciało bez wykorzystania mydła lub innych detergentów. Dobrze jest natomiast użyć środka do dezynfekcji stóp.

Opisane w tym tekście zasady dobrego saunowania pozwolą nam bezstresowo i w dobrym humorze skorzystać z dobrodziejstwa sauny.

Ostatnio dodane

Polecam

Strony

Info

Korzystamy z plików cookies. Wszystkie opcje dotyczące "ciasteczek" możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.